Mleko w proszku dla niemowląt

Bez wątpienia mleko sojowe jest wskazane w alergiach pokarmowych, takich jak skaza białkowa i nietolerancja laktozy, które wykluczają picie mleka krowiego. Natomiast soja jest jedynym źródłem roślinnym zawierającym pełnowartościowe białko.

Ponieważ białko jest niezbędne do produkcji komórek, a w przypadku dzieci oznacza to prawidłowy wzrost i rozwój, to muszą one otrzymywać odpowiednią jego porcję. Kiedy u maleństwa pojawia się alergia pokarmowa powstaje pewien problem. Dopóki jest karmione piersią, a matka stosuje dietę eliminacyjną objawy alergii nie powinny się pojawiać. Natomiast oznacza to często, że karmiąca kobieta powinna zrezygnować nie tylko z mleka krowiego, ale także z serów, jogurtów, kefirów, śmietany czy masła. Co natomiast zrobić, kiedy przychodzi czas na odstawienie dziecka od piersi? Wówczas pediatra może zalecić specjalne mleko w proszku i wypisać na niego receptę. Jest to preparat, który zastępuje mleko w przypadku, gdy dziecko nie może przyjmować białek mleka i laktozy. Oprócz białka sojowego znajduje się w nim tłuszcz roślinny oraz syrop glukozowy. Może więc być stosowane nie tylko w przypadku nietolerancji laktozy i skazy białkowej, ale także przy nietolerancji sacharozy, galaktozy czy fruktozy.

Lekarz pediatra wypisuje receptę na mlekozastępczy preparat sojowy, kiedy podejrzewa nietolerancję mleka. Jeśli objawy skórne czy żołądkowo-jelitowe ustąpią, jest to podstawą do stwierdzenia alergii pokarmowej na białko mleka. Natomiast nie należy zastępować mleka dla niemowląt i dzieci preparatami sojowymi na własną rękę.  Jeśli chodzi o dawkowanie sojowego mleka w proszku, to również należy ustalić je z lekarzem. Oczywiście sojowe mleko powinno być dostosowane do wieku dziecka, dlatego istnieją różne rodzaje mieszanek opartych na białku roślinnym. Część z nich można podawać już od urodzenia. Dostępne są także odpowiednie preparaty po 6 i 12 miesiącu życia.  Jeśli chodzi o ceny zależą one od firmy i sklepu, ale 400 g można kupić za około 15 zł. Problem pojawia się, kiedy maluszek uczuli się również na soję. Tak więc niestety mleko sojowe może być zdrowe, ale także szkodliwe.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.